Az angol telivér ló kialakulása
Ennek a ma már az egész világon ismert fajtának az ősei arab telivérek voltak. A szigetországban a rómaiak óta kedvelt lóversenyeken először a 14. században jelentek meg a keleti lovak. Különösen sok mént és kancát hoztak be a 17. század végén, a 18. század elején. Byerley Turk-öt 1689-ben a Bécset ostromló törököktől zsákmányolta és küldte Írországba bizonyos Byerley kapitány.
Byerley Türk 1680
Byerley Türk-től származik az egyik törzsalapító, az 1758-ban született Herod. A másik törzsalapító, az 1748-ban született Matchem nagyapja Godolphin Arabian, amely Franciaországból került Angliába.
Godolphin Arabian 1724
A harmadik, a legnépesebb vonal alapítója az 1764-ben született Eclipse, amelynek ősapja a beduinoktól vásárolt Darley Arabian volt. Ami pedig a kancákat illeti: az angol telivérek több mint ötven kancacsaládhoz tartoznak.
Darley Arabian 1700
Angliában a lóversenyzés igen régi keletű, a telivér tenyésztése nem alakulhatott volna ki lóversenyzés nélkül. Az utódoknak versenyen kellett bizonyítaniuk kiválóságukat, s mindig csak a legjobb eredményt elért lovakat tenyésztették tovább. 1793-ban létesítették a szigetországban a General Stud Book törzskönyvet, ebbe csak azok az egyedek kerülhettek, amelyek gyorsaságukkal a legjobb eredményt érték el. Később csak azokat a lovakat ismerték el angol telivéreknek, melyeknek ősei ebben a törzskönyvben szerepeltek.
Kitenyésztéskor nem a külső forma, hanem a gyorsaság volt a fontos, ezért nem is volt egyöntetű e lovak külleme.
Jellemzői
Az angol telivér a világ leggyorsabb lova, könnyű, finom szervezetű, szikár. Marmagassága 160-170 cm. Feje nemes, karcsú, nyaka hosszú. Mellkasa mély, a hasa sekély, s ez a lábakat még hosszabbnak tünteti fel. Súlya 400-600 kg. Színe a sárga és a pej különböző árnyalata, de fekete és szürke is akad. Tetszetős küllemét, keménységét, gyorsaságát, élénkségét biztosan örökíti, ezért szívesen felhasználják nemesítésre. Néha ideges, túl élénk egyed is előfordul köztük, ezeknek számát gondos tenyésztőmunkával igyekeznek csökkenteni.
Hasznosítása
Elsődleges hasznosítási iránya a lóversenyzés. A fajta szelekciója a gyorsaságra épül. A galopp pályákon az egész világon angol telivér lovak versenyeznek. E mellett a millitary sportágban és a lovassport egyéb területein is nagy számban találunk telivéreket és telivér leszármazottakat. Mindezek alapján kijelenthető, hogy angol telivér nélkül sportlótenyésztés ma már elképzelhetetlen.
Állománya
A világ legelterjedtebb kultúrfajtája. Az angol méneskönyv 18600 kancát regisztrál, a különböző országok nemzeti méneskönyveiben nyilvántartott kancák száma megközelíti az 1 milliót. A hazai állomány 800 kanca, és kb. 400 ló áll rendszeresen galopp tréningben. Az angol törzskönyveket tradicionálisan az angol Wetherby cég vezeti. A nemzetközi törzskönyvezés és a törzskönyvbe kerülés szabályait az International Stud Book Comitee (ISBC) írja elő és ellenőrzi. A Magyar Méneskönyv Vezetőség az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet lótenyésztési osztályán belül működik, a tenyésztési munkát az Angol Telivér Tenyésztők Magyarországi Egyesülete fogja össze.
A telivértenyésztésnek hazánkban is nagy múltja van. Széchenyi István korán felismerte e fajta várható hatását a lótenyésztésre, ezért ő maga és néhány lelkes lótenyésztő Angliából eredeti angol telivért vásárolt, hogy saját ménesüket és azon keresztül az ország lóállományát feljavítsák.
Angol telivér volt a világhírű Kincsem versenyló is, amely 1874-ben született Tápiószentmártonon. Négy év alatt 54 versenyen indult, és azt mind meg is nyerte. Ilyen teljesítményt a világon rajta kívül egyetlen versenyló sem ért el!
Kincsem
Másik híres telivérünk, Imperiál, mely 1960. február 14-én született Kisbéren.
Imperiál
Imperiál egyik legjobb fia Bilbao,1946 óta második "Hármas Korona" nyerőnk. Kerteskő nevelte, Aperianov Zakariás tréningjében futott, a "Hármas Koronán" kívül megnyerte megnyerte az Alagi díjat és a Kincsem díjat is. Az Osztrák Derbyben negyedik lett. Karrierje végeztével állami mén lett és több telivér ménesben is fedezett. Idősödve a telivértenyésztésből átkerült a félvértenyésztésbe, ahol kedvelt ménnek jó színvonalú kancalányai mellett Jagellót (Magyar Derby nyerő) és Hunort ( Munka Ünnepe díja) nemzette.
Imi,Imperiál apja.
Imi
|